Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki na NFZ a wspólnicy spółki jawnej w upadłości

30 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Artur Przestrzelski

Spółka jawna ma odrębną podmiotowość prawną od osób fizycznych ją tworzących. Jej niewypłacalność lub ogłoszenie upadłości, nie jest równoznaczne z niewypłacalnością jej wspólników czy automatycznym postawieniem ich w stan upadłości. Okoliczności dotyczące spółki mają jednak wpływ na prawa lub obowiązki tych wspólników.

W przypadku ogłoszenia upadłości spółki jawnej takie skutki następują między innymi w sferze obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Przepisy w tym zakresie są różnie interpretowane. Z tego powodu, właściwe organy w wielu przypadkach, mimo upadłości spółki jawnej, wszczynają i prowadzą postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Wpis do rejestru

Zgodnie z ustawą prawo upadłościowe, z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. Po ogłoszeniu upadłości można prowadzić dalej przedsiębiorstwo upadłego, tylko jeżeli możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami lub możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części.

Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż dalsze funkcjonowanie (prowadzenie działalności) przedsiębiorstwa upadłej spółki jawnej zapewnia już syndyk masy upadłości, a nie jej wspólnicy. Przepisy nie upoważniają przy tym syndyka do przekazania swoich kompetencji w tym zakresie na rzecz wspólników, choćby dawali najwyższą rękojmię dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Powoduje to w zasadzie utratę jakiegokolwiek wpływu wspólników na spółkę jawną, co jest równoznaczne także z zaprzestaniem wykonywania przez nich działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12383

Wydanie: 12383

Spis treści

Ekonomia i rynek

Komunikaty

Zamów abonament